Integracje systemów - dlaczego warto je przeprowadzić?

praca zespołu
integracje

 

Fot. Unsplash.com


Integracja systemów IT - o co tutaj chodzi?

O co chodzi w integracji systemów? To proste. W wielu firmach działa mnóstwo programów i systemów, które z zasady mają ułatwić wykonywanie codziennych obowiązków. Gdy te ze sobą nie współpracują, to oznacza zazwyczaj wiele pracy, której nie trzeba by było wykonywać, gdyby miały miejsce odpowiednie, czasem bardzo proste, integracje. Tym samym pracownicy firmy tracą mnóstwo czasu obsługując kilka systemów. A to oznacza ogromne koszty i nierzadko napiętą atmosferę.

Dla przykładu: zajmujecie się w Waszej firmie wysyłką mailingów? Być może macie jeden system obsługujący wysyłkę oraz dane klientów. W wielu przedsiębiorstwach programy te działają osobno, co powoduje sporo komplikacji, w tym... błędów. A te, szczególnie w przypadku tak wrażliwych informacji jak dane, mogą skończyć się nieciekawie (np. wysokie kary w związku z RODO). Zazwyczaj, gdy różne oprogramowania działają ze sobą "w porozumieniu", to rzadziej dochodzi nie tylko do marnowania czasu, ale i trudności. 

Integracja może łączyć ze sobą nie tylko dwa systemy, ale całą ich grupę. Najważniejszy cel to zawsze optymalizacja pracy całej firmy i wykorzystanie potencjału wszystkich programów. 

Fot. Unsplash.com

 

Zalety integracji systemów

To, że warto integrować ze sobą systemy, już wiadomo. Skupmy się jednak na tym, dlaczego warto to robić. Lista zalet jest bardzo długa. Oto tylko część z nich:

- korzystna wymiana informacji,

- oszczędność kosztów,

- oszczędność czasu (co wiąże się z punktem wyżej) i skupienie się na rozwoju przedsiębiorstwa,

- lepsza analityka firmowa (realne raporty itd.),

- większe pole do podejmowania sprawnych decyzji,

- ułatwione procesy rozwoju projektów,

- mniej frustrujących obowiązków dla pracowników (w tym łatwiejsza komunikacja pomiędzy nimi),

- lepsza spójność danych,

- prostszy dostęp do systemów,

 

- możliwość pracy na danych różnych systemów w tym samym czasie.

 

Integracje - możliwości

Zintegrować można ze sobą programy z różnych, mogłoby się wydawać, obszarów. Możemy mówić o integracji aplikacji, integracji sieciowej czy integracji danych. W przypadku tego drugiego chodzi przede wszystkim o działania dotyczące instalacji systemów operacyjnych. Integracja łączy zatem oprogramowania biurowe, bazy danych, urządzenia sieciowe, alarmy i wiele, wiele innych. Inne integracje mogą "komunikować" ze sobą sklepy internetowe, systemy B2B, faktury czy oprogramowania logistyczne. 

Często przedsiębiorcom bardzo ciężko jest określić czego potrzebują i z jakich standardowych integracji mogą skorzystać. Wówczas potrzebne jest podejście indywidualne, tj. dokładne zbadanie tematu. Takie działanie najlepiej oddać w ręce profesjonalistów - firm, które mają odpowiednie kompetencje i narzędzia do przygotowania integracji. Po co masz poświęcać na integrację systemów wiele miesięcy, skoro możesz zlecić to osobom, które się w tym specjalizują.